Konveyör Bant Sıyırıcıları…

| 14 Kasım 2012 | 2 Replies

Bant Sıyırıcısı (Conveyor belt scrapers/cleaners) Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıyırıcı; konveyör batların temizliğinde kullanılan belli oranda aşınmaya dayanıklı malzemelerden üretilen, bantın yüzeyinden taşınan malzemeyi sıyırmaya/temizlemeye yarayan ekipmanlardır.

Dört (4) tip sıyırıcı vardır Birincil (Primer) ön sıyırıcı, ikincil (Seconder) ana sıyırıcı, Üçüncül (Tersiyer) son sıyırıcı ve iç sıyırıcılardır.

Birincil ve İkincil sıyırıcılar aynı anda bir konveyörde kullanılabilirler. Birincil sıyırıcılar (Primer Sıyırıcılar) Tamburun ön orta kısmına, İkincil sıyırıcılar (Seconder Sıyırıcılar) Tamburun alt geri kısmına monte edilirler. Üçüncül sıyırıcılar Fırça tip sıyırıcılardır, dördüncü tip sıyırıcılar ise konveyörün iç kısmına monte edilirler (V-Sıyırıcılar). İlk yatırm maliyetlerinde kesinlikle kaliteli sıyırıcı, bant, konveyör, tambur, rulo vs… kullanılmalıdır. İlk yatırım maliyetleri bir seferliğine ödenir fakat bakım, malzeme sarfiyatı, işçilik giderleri, güvensiz bir ortam, tozlu bir ortam sürekli olacaktır.

 

Sıyırıcı Seçimi:

Konveyörlerde kullanmak üzere iyi bir sıyırıcı seçmek için öncelikle bazı olmazsa olmazları belirlemek gerekmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1.  Bant Tipi (mm)
 2. Bant Eni (mm)
 3. Bant Kalınlığı (mm)
 4. Taşınan Malzeme ve Miktar
 5. Taşınan Maddenin Özellikleri (kuru, nemli, aşındırıcı, yapışkan, iri, sert, küçük)
 6. Bant Yüzeyi Durumu (Eski, Yeni, Orta)
 7. Bant Ekleme Biçimleri (Sıcak yapıştırma, soğuk yapıştırma, mekanik bağlantı)
 8. Konveyör Döküş Yeri Özellikleri
 9. Bandın Dönüş Yönü
 10. Bant Hızı (m/sn)
 11. Motor Gücü (Kw)
 12. Çift taraflı Çalışıp Çalışmadığı (Reversible)
 13. Geri Kaçırma (Var, Yok)
 14. Tambur Yüzeyi Cinsi (Lastik Kaplı, Çelik Kaplı)
 15. Alt ve Üst Rulo Çapları ve Uzunlukları (mm)

vb.

Sıyırıcısı olmayan bir konveyör bandının yüzeyi devamlı kötü bir görüntünün yanında bandın zamanla aşınmasınıda tetikleyecektir. Bazı malzemeler sıyırıcı olmadığında banda yapışarak tutunur ve taşlaşarak bandı deformasyona uğratır, sonradan takılan sıyırıcılarda bandın yüzeyinin temizlenmesinde yeterli olmayacaktır. Bant temizliği ne kadar iyi olursa taşınan malzemenin boşa gitmesi, dökülmesi o kadar engellenmiş olur. Kötü yüzeyli bir bantta dökme malzeme, döküş şutunda dökülmeyip banda yapışarak alt dönüş rulalarında titreşimle birlikte yere dökülecektir. Konveyör bant temizliğinin bir sıyırıcı tarafından yapılmaması maliyet açısından göz ardı edilmeyecek kötü sonuçlara yol açacaktır.

Sıyırıcılar konveyör bantlarda o kadar önemli bir ekipmandır ki:

 • Taşınan malzemenin boşa gitmesini önler
 • Rulolara malzemenin yapışmasını önler
 • Malzemeden kaynaklanan tambur deformasyonlarını azaltır veya yok eder
 • Bandı temiz tutarak sağa sola kaymasını önler
 • Taşınan malzemelerin dökülmesinden sonraki temizlik işçiliğini minimum düzeyde tutar
 • İş güvenliği açısından dökülen malzemelerin çalışana zarar vermesini önler (cismin batmasını, kaymaları, sıcak malzemelerden kaynalacak yanıkları önlemeye, vs… yardımcı olur)

Sıyırıcı uçları değişik malzemelerden imal edilirler, bunlardan bazıları tungsten, poliüretan, seramik, kauçuk vb. dir. Sıyırıcı uçlarının aşınmasında, aşınmanın mümkün olduğunca homojen olması sağlanmalıdır. Bir sıyırıcı bıçağında/ucunda aşınma orta kısımda yada sağa-sola eğik bir şekilde oluyorsa bu kısımlardan malzemenin kaçması olasıdır. Bunun için sıyırıcı bakımları büyük önem arz etmektedir, aşınan uçların taşlanarak (tungsten uçlarda) aynı hizada ve baskı noktalarının aynı anda basmasının sağlanması gerekmektedir. Çok fazla aşınan uçlar hemen değiştirilmelidir aksi taktirde hem malzeme sarfiyatı hemde bandın zarar görmesine yol açabilecektir.

“Tungsten Karbür Uçlar” diğer uçlara oranla artıları daha fazladır bunlardan bazıları:

 • Yüksek aşınma dayanımı
 • Yüksek sıcaklık dayanımı
 • Kimyasal maddelere dayanım
 • Yüksek nem dayanımı
 • Yüksek ısı dayanımı
 • Kesilmeye karşı dayanım
 • Darbelere karşı dayanım

 

Sıyırıcı Problemleri

 1. Zamanla aşınarak mal kaçırmaları
 2. Fazla baskıdan dolayı bandın üst veya alt kaplamasında kauçuğu aşındırması
 3. Uçların aşınmalardan dolayı sivrileşerek banda batma/delme riski taşıması
 4. Malzemenin sıyırıcıya yapışarak esnekliğini kaybettirmesi ve mal kaçırmaların artması
 5. Uçlar arasındaki boşluklardan malzeme kaçırması
 6. Uç ile bant arasında malzemenin kalarak dönen bandın yüzeyinde deformasyonlara yol açması
 7. Zamanla uçların bağlı olduğu yaylanma düzeneğinin görevini yapamaması (Yay, Kauçuk Yastıklama)
 8. Uygun sıyırıcının uygun yere kullanılmaması
 9. Metal eklerden dolayı sıyırıcının görevini yapamaması
 10. Yetersiz baskıdan dolayı randımanlı sıyırma yapılamaması
 11. Poliüretan uçlar aşındıktan sonra uç ile bant arasına malzeme girmesi ve bandı aşındırması, çizmesi

 

Çözümler

 1. Sıyırıcıları düzenli olarak işin ehli ve devamlı bu işi yapan kimselere planlı bakımlarını yaptırmak
 2. Uç aşınmalarında değişmesi gerekenleri ivedi bir şekilde değiştirmek, az aşınan fakat üst kısımlardaki düzgünlüğü yok olmuş uçları taşlamak
 3. Uçların periyodik olarak temizlenmesi (sıyırıcı çalışma yerine göre günlük, haftalık veya aylık periyotlarda temizlenmesi)
 4. Sıyırıcı baskılarını rutin olarak günlük kontrol ettirmek
 5. Uygun yere uygun sıyırıcı seçmek (doğru sıyırıcı seçilmesi)
 6. Bazı bantlarda hem birincil hem ikincil sıyırıcı kullanmak
 7. Uzun ömürlü uçlar kullanmak
 8. Sıyırıcının devamlı kazımasını sağlamak
 9. Kaliteli sıyırıcı firmaları ile çalışmak
 10. Metal ekli bantlarda farklı sıyırıcılar denemek
 11. Tek parça sıyırıcı kullanmamak, yan yana dizilmiş uçlardan oluşan sıyırıcılar kullanmak hangi uç aşındıysa bu uçların değiştirilmesini sağlamak
 12. Sıyırıcıların gözlemler esnasında kontrollerini sağlamak için yanlardan gözetleme pencereleri açtırılmalıdır (fitilli).
 13. Sıyırıcının bant yüzeyine iyi bir şekilde baskı verebilmesi için Tahrik tamburunun hemen alt geri tarafında gergi tamburunun olması gerekmektedir. Yeterli sıyırma kalitesi için bant, tahrik tamburunun alt kısmını hemen geçtikten sonra belli bir açıda yukarı doğru tırmanması gerekmektedir bu tırmanma bandın belli oranda gerilmesine ve sıyırıcı uçlarının daha iyi baskı vermesine sonuç itibari daha randımanlı çalışmasına yol açacaktır.
 14. Kolay bakım yapılabilmesi için gerekli şartlar oluşturulmalıdır

 

Bir sıyırıcının uzun ömürlü olması demek çok randımanlı olduğu anlamına gelmemektedir, birkaç faktörün sıyırma kabiliyetinde ne kadar başarılı olduğu belirlenmelidir. Sıyırıcı ömrünün uzun olması maliyet açısından iyi görünsede daha çok döktüğü malzeme açısından kıyaslama yapılmalıdır. Sıyırıcı ne kadar randımanlı, iyi sıyırıyorsa o sıyırıcı o kadar iyi demektir. Yıllarca çalışan sıyırıcı uçları aşınmamış fakat çok fazla malzeme dökülmesini engelleyememiş olabilir.

Sonuç itibari ile;

Aşınmayan Sıyırıcı = Randımanlı Sıyırıcı “DEĞİLDİR”

 

 

Rev1

Tags: , , , , , , ,

Category: Teknik Bilgiler

About the Author ()

Comments (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Haşim CAN diyor ki:

  Ellerinize sağlık. Cümle kurmakta zorlandığım ya da tam bilgimin olmadığı şeylerde yardımcım oluyorsunuz. Hayırlı işler dilerim.

 2. admin bavci diyor ki:

  http://www.teknikport.com‘ da “Güncel Yazılarımızı” takip etmek için yapmanız gereken sağ üst köşedeki mail aboneliği yazan kısma mail adresinizi yazarak “GÖNDER” butonuna basmak ve karşınıza gelen pencerede boş kutucuğa ekranda görünen harf/rakamları girerek “Complete Subscription Request” e tıklamak daha sonra E-postanıza “FeedBurner Email Subscriptions ” dan gelen maili açarak aktivasyon için gelen bağlantıyı tıklamaktır.

Yorum Bırakın

Protected by Copyscape