Aracınızın Yaz Bakımlarını Yaptırdınız mı?

| 22 Mayıs 2012 | 1 Reply

 

Aracın “Acil” durumda ya da “Yaz Tatiline” giderken yolda bırakması veya maddi külfete sokması istenmiyorsa dönem başında bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Bu yaptırılan bakımlar kişiye çok rahat bir tatil imkanı sağlayacak veya acil durumlarda yolda kalma derdinden kurtaracaktır.

Bu Bakımlardan Bazıları Şunlardır:

1)     Soğutma Sistemi

Motorun hararet yapması istenmiyorsa soğutma suyu iki yılda bir tamamen boşaltılıp tekrar doldurulmalıdır. Soğutma suyu seviyesi kontrol edilmelidir. Genel olarak antifiriz + su karışımı %50 + %50 olmalıdır. Radyatör soğumadan kapağı kesinlikle açılmamalıdır. Kayış, kelepçe ve hortumlar kontrol edilmelidir. Radyatör suyu yetersiz ise veya kaçak var ise motorun hararet yapmasına neden olur. Antifiriz seviyesi yaz-kış aynı olmalıdır. V Kayışı yazın esneme yapar bundan dolayı belli oranda gerdirmek gerekir.

 

2)     Yağlama Sistemi

Motorun yağı ve yağ filtresi otomobil firmalarının kataloglarında belirtilen periyotlarda değiştirilmelidir. Değişim zamanı birkaç ay sonra ise tatile çıkmadan önce yaptırılmalıdır. Sık sık motor yağ seviyesi kontrol edilmelidir, yağ seviyesi motor durmuşken ve birkaç dakika bekledikten sonra yapılmalı, yağ çubuğu üzerinde minimum ve maksimum çizgisi arasında olduğu kontrol edilmelidir. Eğer azalma varsa belirtilen seviyeye kadar aynı markada, cinste yağ ilave edilmelidir. Aracın çalışacağı iklim koşuluna göre motor yağı kullanılmalıdır. Soğuk iklimlerde viskozitesi düşük yani 5W, 10W, 20W gibi ince motor yağı seçilmeli sıcak iklimlerde ise 40, 50 vs gibi yüksek viskoziteli yani kalın yağ kullanılmalıdır bu sayede Akü’ de daha az zorlanacaktır. Multigrade, yani çoklu viskoziteye sahip dört mevsime de uygun yağlar kullanılmalıdır (10W/40, 20W/50, 15W/40 gibi).

3)     Klima Sistemi (Air Conditioning)

Yaz sıcağında en fazla klimaya ihtiyaç duyulur, klima gazı kontrol ettirilmeli eksikse tamamlanmalıdır, polen filtresi değiştirilmelidir bu sayede hava bakterilerden arındırılmış olur. Bu bakteriler alerjik duyarlılığı olan insanları etkilemektedir. Klima kompresör yağı ve fanlar kontrol edilmelidir. Filtreler, tozlu yerlerde çok fazla kullanılıyorsa daha sık aralıklarda değiştirilmelidir.

4)    Tekerlekler ve Lastikler

Eski Lastikler ile yola çıkılmamalıdır, yedek lastik (Stepne) kontrol edilip gerekliyse şişirilmeli ve hava kaçırıp kaçırmadığı kontrol edilmelidir. Lastik dişleri fazla aşınmış ise yeni lastik alarak değişimi yapılmalıdır. Lastik basınç değerleri kataloglarda bulunmaktadır katalog değerlerine bakarak lastiklerin basınçları sık sık kontrol edilmelidir. Lastik basınçları yazın kendiliğinden artabilir, 10.000 km de bir öndekiler arkaya arkadakiler öne takılmalıdır, balans ayarları yaptırılmalıdır. Lastiklerin durumu kötü ise yol tutuşu azalacağından tehlike arz edebilir ve yakıt sarfiyatını arttırır. Karlı yollarda lastik diş derinlikleri yol tutuşu açısından daha fazla, yazın ise diş derinliği 3 mm olmalıdır. Kışlık lastikler yazın kullanılmamalıdır. Lastik eskidikçe çekişi azalır.  Tüm lastikler aynı ebatta ve aynı yapıda olmalıdır. Rot-Balans ayarı yapılmalıdır. Kış şartlarından sonra aracın ön takımlarında bazı sorunlar ortaya çıkar, süspansiyon ve amortisörlerde problemler oluşabilmektedir bunlara dikkat edilmelidir.

5)    Cam Silecekleri ve Cam Suyu

Araç kullanırken sileceklerin iyi bir şekilde çalışmaması görüş açısını kısıtlamaktadır. Güvenli bir sürüş için silecek lastikleri ve cam suyu kalitesi güvenli bir sürüş için gereklidir. Kalitesiz cam suları cam yüzeyinde leke yaptığı gibi araç içerisine pis kokuların gelmesine sebebiyet vermektedir bu yüzden yazın hazne içindeki eski camsuyu yazlık camsuyu ile değiştirilmelidir.  Silecek lastikleri yazın daha fazla aşınmaya maruz kalmaktadır bundan dolayı kontrol edilmeli ve gerekli ise değiştirilmelidir. Fıskiyeler kontrol edilmelidir.

6)    Motor Çalışma Sistemi

İyi bir motor performansı için yakıt, hava, yağ filtreleri zamanında değiştirilmelidir (Diğer türlü yakıt tüketimi artar, motor boğulur). Kötü bir rölanti ve avans ayarı motor gücünün düşmesine neden olabilir. Bujiler de temizlenmelidir.

 

 

7)    Fren Sistemi

Fren ve direksiyon hidrolikleri kontrol edilmelidir. Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı, balatalar kontrol edilmelidir. Kampanalı sistemlerde arka balataların durumunu anlamak için otomobilin el freni çekilip yokuş aşağı bırakılabilir, otomobil hareket ederse balatalar değiştirilmelidir.

8)    Akü

Akü, motorun çalışmaya başladığında alternatör tarafından üretilen enerjiyi depolama işlemini yapar. Klima yazın çok çalıştığından akü yük altında çalışır bundan dolayı uzun yola çıkmadan önce akü gözlerinde ki su seviyesi kontrol edilmelidir. Kutup başları ve kablo başları tel fırça ile fırçalanmalı, tüm yüzeyler temizlenmeli, bağlantılar sıkılmalıdır ve sıvı seviyesinde azalma varsa saf su eklenmelidir.

9)    Rot Ayarı

Aracın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki aksaklıklar nedeni ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerde ekonomik kayba neden olmakla kalmaz aynı zamanda aracın süspansiyon ve döner aksamına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek mekanik tamir ve bakım masraflarına yol açabilir.
10) Balans Ayarı
Jant ile lastiğin uygun seçilmemesi hızlı sürüş esnasında salgı, zıplama, vuruntu gibi problemler hissedilmesine neden olabilir, ayarı yaptırılmalıdır.

Ayrıca;

Aracın tüm aydınlatma sistemi kontrol edilmelidir.

Krikonun iyi durumda sağlam olduğundan emin olunmalıdır.

V Kayışı gerginliği kontrol edilmelidir.

Farlar, stoplar, sinyaller kontrol edilmelidir.

 

NOT: En iyi yapılan bakım otomobil firmalarının bakım kılavuzlarında, kullanıcı el kitapçıklarında belirtilen öneriler, görüşler ve uyarılardır.

 

 

Tags: , , ,

Category: Genel, Teknik Bilgiler

About the Author ()

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. admin bavci diyor ki:

    http://www.teknikport.com‘ da “Güncel Yazılarımızı” takip etmek için yapmanız gereken sağ üst köşedeki mail aboneliği yazan kısma mail adresinizi yazarak “GÖNDER” butonuna basmak ve karşınıza gelen pencerede boş kutucuğa ekranda görünen harf/rakamları girerek “Complete Subscription Request” e tıklamak daha sonra E-postanıza “FeedBurner Email Subscriptions ” dan gelen maili açarak aktivasyon için gelen bağlantıyı tıklamaktır.

Yorum Bırakın

Protected by Copyscape